نمایش فایل#پژوهش ایمان مذهبی و سلامت روان#

پژوهش ایمان مذهبی و سلامت روان,مبانی نظری ایمان مذهبی و سلامت روان,ادبیات نظری ایمان مذهبی و سلامت روان,پیشینه تحقیق ایمان مذهبی و سلامت روان,مقاله ایمان مذهبی و سلامت روان,پایان نامه ایمان مذهبی و سلامت روان,پریوال ایمان مذهبی و سلامت روانپژوهش ایمان مذهبی و سلامت روان#35027160#rd
در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان پژوهش ایمان مذهبی و سلامت روان را مشاهده می نمایید.

توضیحات:دانلود پژوهش با موضوع ایمان مذهبی و سلامت روان،
در قالب doc و دز 30 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن:
2-3-1. تعریف ایمان
ایمان در لغت به معنای تصدیق و در اصطلاح دینی به معنای تصدیق و تسلیم به خدا و پذیرش حقانیت پیامبران الهی و کتب و فرمان‌هایی است که خداوند برای هدایت و تربیت انسان‌ها فرستاده است. در گفتاری از امیرالمؤمنین (ع) ایمان شناختن به دل و اقرار به زبان و عمل و بردن فرمان با اندام¬ها و جوارح معرفی شده است (بدخشانی، 1388).
برخی نویسندگان (مثلاً، آذربایجانی، 1387، ص. 131) معتقدند که ایمان يكي از ویژگی‌های تأثيرگذار شخصيت است و از لحاظ سلسله مراتبي در بالاترين سطح و به‌عنوان عامل مرتبه‌ی سوم قلمداد می‌شود. به اعتقاد این نویسندگان ایمان مذهبی تأثیری گسترده بر ابعاد عاطفی، اخلاقی و اجتماعی زندگی انسان می‌گذارد و همه ابعاد این تأثیرات را نمی‌توان با ابزارهای مادی¬گرایانه اندازه‌گیری کرد.
برخي از محققان مانند فولر (1981) ايمان را مفهومي انسجام دهنده قلمداد می‌کنند كه نياز به دين ندارد. در اين ديدگاه، ايمان به‌عنوان عاملي براي انسجام بخشيدن به نيروهاي متعدد و روابطي كه زندگي مردم را تشكيل می‌دهد تعريف می‌شود كه انسان‌ها را به سمت زندگي و زيستن سوق می‌دهد. در اين ديدگاه، ایمان اساسی‌ترین مقوله در تلاش انسان برای ارتباط با تعالی (وجود بالا و فراتر از حدود تجربه ماده) قلمداد شده است (وارن، 2006، به نقل از گودرزی).

2-3-2. دیدگاه‌های مربوط به ایمان و معنویت
بهرام دشتکی (1389) در مقاله‌ای به بهترین نحو دیدگاه‌های پیرامون مذهب و معنویت را گرد آورده است. به گفته‌ی وی، نگاهی اجمالی به بازخورد روان¬شناسان برجسته نشان می‌دهد که دست‌کم در حد نظام‌های بزرگ روان‌شناختی، روان¬شناسان دیدگاهی بدبینانه به مذهب ارائه کرده‌اند. شاید این برداشت از دین، به فلسفه‌های غالب در آن زمان، حرکت افراطی علوم به‌سوی عینی‌نگری و نیز کنشگری‌های مذهب در آن زمان بازگردد. درمانگران دارای جهت‌گیری روان تحلیلگری، گرایش‌های مذهبی را نشانه‌های انحراف از سلامت می‌دانستند و تحت تأثیر فروید، معتقد بودند که پیوند با خداوند، ادامه‌ی وابستگی دوران کودکی است. بر اساس این نظریه، اعمال مذهبی، تکرار رفتارهای روان¬آزرده¬وار کودکی درباره‌ی والدین است. فروید می‌گوید که تا زمانی که دنیا تهدیدآمیز و پیش‌بینی‌نشده باشد، انسان در پی پدری متعالی است تا احساس محافظت و احساس ایمنی را در خود به وجود آورد (جنیا 1995، به نقل از جان بزرگی).
مقیاس جهت‌گیری مذهبی آلپورت، مبنای منطقی فراهم کرده است که بر طبق آن، مذهب بهتر درک می‌شود (داناهو، 1985). وی مذهب را به دو صورت درونی و برونی می‌داند و معتقد است که مذهب درونی ساختار معنا دهنده دارد، برحسب این¬که تمام زندگی درک شده است. همچنین، آلپورت دریافت که مذهب درونی، با انعطاف‌پذیری، تساهل، پختگی، یکپارچگی و وحدت در ارتباط است و مذهب بیرونی، مذهب آسودگی، قراردادهای اجتماعی و فردی می‌باشد و در ارتباط با طبقه‌بندی‌ها، تبعیض، استثناسازی، ناپختگی، وابستگی، دیدگاه فایده گرا و تدافعی است (دیلی، 1997).
جلال تهرانی (1995) عنوان کرد که مذهب ظاهری در خدمت نیازها و ارزش‌های دیگری از قبیل کسب موفقیت و موقعیت در خانواده یا گروه اجتماعی و مجوز فعالیت‌های به سود فرد است و به جای آن¬که روشنی‌بخش ارزش‌ها و زندگی باشد، مانعی در برابر واقعیت است؛ ازاین‌رو، طبیعی است که چنین مذهبی موردانتقاد نظریه‌پردازانی همچون فروید (1964) قرار گیرد که معتقدند مذهب ساختاری روان¬نژند دارد و موجب ریا و تعصب می‌شود (مایرز، 1994، به نقل از برآبادی، 1383).
همان‌گونه که فروید و برخی از دانشمندان دیگر معتقدند، مذهب دست‌کم تا اندازه¬ای در نیاز به امنیت و حمایت ریشه دارد. هود و همکارانش (1996) نتیجه گرفتند که بیشتر مردم در مواقع سختی به خدا روی می‌آورند. مواقعی که سبب ایجاد چنین وضعیتی می‌شود عبارت‌اند از:
و . . .

فهرست مطالب:2-3-1. تعریف ایمان
2-3-2. دیدگاه‌های مربوط به ایمان و معنویت
2-4. سلامت روان و ایمان
2-4-1. نظریات و الگوها
2-4-2. بررسی اصطلاحات قرآنی پیرامون سلامت روان
رشد
قلب سلیم
نفس مطمئنه
2-4-3. مفهوم سلامت روان در قرآن
2-4-4. ویژگی‌های سلامت روان در قرآن
ویژگی‌های اعتقادی
ویژگی‌های رفتاری
1- ویژگی‌های فردی
2- ویژگی‌های اجتماعی
2-4-5. ایمان از چه راه‌هایی موجب سلامت می‌شود؟
2-8. پیشینه تحقیق
2-8-1. سلامت روان و ایمان
2-8-2. ارتباط سلامت روان با شادکامی، سبک‌های دل‌بستگی و منبع کنترل
2-8-3. ارتباط ایمان با شادکامی، سبک‌های دل‌بستگی و منبع کنترل
2-8-4. تحقیقات ترکیبی
فهرست منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسیمطالب دیگر:
🔑پاورپوینت آموزش وبلاگ در سایت blogfa🔑پاورپوینت آموزش یوِلید11🔑پاورپوینت آنتی اکسیدان ها 37 اسلاید🔑پاورپوینت آیا در جامعه دهه امروزی حجاب🔑پاورپوینت آیا سازمان آینده خطاهای گذشته را تکرار خواهد کرد🔑پاورپوینت ارتباط بين سود و قيمت سهام 22 اسلاید🔑پاورپوینت ارتقاء و حفظ کرامت مردم در نظام اداری 14 اسلاید🔑پاورپوینت ارزشيابي آموزشي 188 اسلاید🔑پاورپوینت ارزيابي عملكرد🔑پاورپوینت ارزيابي كيفيت اجرايي ماشين هاي حفاري🔑پاورپوینت ارزیابی موجودیها.PPT🔑پاورپوینت استراتژي به اصطلاحات عملياتي 40 اسلاید🔑پاورپوینت استرس 16 اسلاید🔑پاورپوینت استرس🔑پاورپوینت استروژن🔑پاورپوینت استفاده کارآمد از ویندوز XP2 کامپیوتر 100 اسلاید🔑پاورپوینت استودیو آنتونیو رَوَلی🔑پاورپوینت اسلاید آموزش کارآفرینی🔑پاورپوینت اسلاید🔑پاورپوینت اسپانیا🔑پاورپوینت اصل توازن درگسترش شهرها🔑پاورپوینت اصلاح آفتابگردان زراعي 24 اسلاید🔑پاورپوینت اصول آموزش و يادگيري🔑پاورپوینت اصول بازاريابي 14 اسلاید🔑پاورپوینت اصول بهداشت و کمکهای اولیه